Meble do pierwszego mieszkania

W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, w którym opuszczamy dom rodzinny i wprowadzamy się do pierwszego mieszkania. To wyjątkowe wydarzenie, które z jednej strony wiąże się z wieloma wspaniałymi, radosnymi emocjami, z drugiej jednak dostarcza nam niemałego stresu. Przede wszystkim wtedy, gdy czeka nas jeszcze etap wykańczania! Jak urządzić pierwsze mieszkanie? Jakie meble będą nam niezbędne już na starcie?

W wielu przypadkach urządzanie pierwszego mieszkania to proces, który trwa. Przeważnie miesiące, jednak zdarzają się i takie sytuacje, w których niektóre meble dokupujemy dopiero po roku, czy dwóch latach od chwili wprowadzenia się. Jeżeli nie dysponujemy nieograniczonymi funduszami, najczęściej musimy zastanowić się, od czego zacząć aranżację naszej nowej, życiowej przestrzeni. Jakie meble będą nam niezbędne już od samego początku, a jakie będziemy mogli nabyć w późniejszym terminie?

Najważniejsze meble w pierwszym mieszkaniu – od czego zacząć?

Meble do pierwszego mieszkania.Nawet jeśli do tej pory mieszkaliśmy z rodzicami, bez wątpienia przez wszystkie lata życia zdążyliśmy zacząć orientować się w tym, co jest nam absolutnie niezbędne w codziennych czynnościach, a bez czego jesteśmy się w stanie obejść. Podstawa to oczywiście wykończona łazienka, a zaraz obok niej kuchnia. Zamiast kupować nowy telewizor, czy designerską komodę do salonu, zainwestujmy dlatego na start w kuchnię. W innym przypadku zostaniemy zmuszeni do stołowania się na mieście lub zakupu niekoniecznie zdrowych, gotowych dań. Brak lodówki, kuchenki, piecyka, zlewu oraz naczyń do gotowania i spożywania posiłków będzie miał dla nas dotkliwe skutki. W wyraźnym stopniu wpłynie także na nasz komfort. Zanim wprowadzicie się do nowego mieszkania, powinniście więc zadbać o to, aby wyposażyć swoją kuchnię w jak najszerszym zakresie.

O ile w przypadku łazienki i kuchni najczęściej od razu wykańczamy te pomieszczenia w całości, o tyle pozostałe pokoje dają nam już większy luz i swobodę. Na liście jednych z najważniejszych, podstawowych mebli w nowym mieszkaniu warto uwzględnić również stół i krzesła oraz miejsce do wypoczynku – kanapę, narożnik, czy sofę. Wielofunkcyjne, nowoczesne meble wypoczynkowe to wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, ponieważ w początkowym okresie mogą zastąpić łóżko!

Jeżeli pragniemy uniknąć przechowywania wszystkich rzeczy przez tygodnie lub miesiące w kartonach i torbach, przed przeprowadzką nie zapomnijmy o chociażby jednej, większej szafie. Może być to szafa w salonie, przedpokoju lub sypialni. Dzięki niej przynajmniej częściowo uporamy się z bałaganem. Przydatny będzie także stojak ubrania lub panele z haczykami do przedpokoju.

Gdy nasze mieszkanie posiada duże przeszklenia lub znajduje się w bliskim sąsiedztwie, zadbajmy ponadto o zasłony lub rolety, które zapewnią nam prywatność.

Nowoczesne, otwarte mieszkanie.

Pierwsze mieszkanie – co dalej?

Mając wszystkie z powyższych mebli, możemy przeprowadzać się ze spokojem i poczuciem bezpieczeństwa. Są to najważniejsze elementy wyposażenia, które zapewnią nam komfortowe warunki do życia. Oczywiście nie dla wszystkich taki „stan” będzie zadowalający i wystarczający. Podczas wykańczania pierwszego mieszkania musimy kierować się dlatego naszymi indywidualnymi potrzebami.

Przykładowo, jeżeli dużo pracujemy w domu, na naszej głównej „checkliście” powinno znaleźć się również biurko i wygodny fotel. Nie wszyscy są ponadto w stanie wygodnie wysypiać się na kanapie, narożniku, czy samym materacu leżącym na podłodze. Osoby, które borykają się m.in. z bólami kręgosłupa lub innymi dolegliwościami, nie powinny odwlekać zatem zakupu łóżka.

Wielofunkcyjna przestrzeń dzienno-wypoczynkowa.

Jakie meble i sprzęty możemy w takim razie nabyć nieco później? Zawsze będzie to sprawa indywidualna, jednak do mniej pilnych elementów wyposażenia możemy zaliczyć m.in. komody, stylowe witryny, regały, biblioteczki, stoliczki nocne, stoliki kawowe, szafki na buty, czy dodatkowe pufy lub fotele. Będą to ponadto różnego rodzaju dekoracje, ozdoby, które lepiej dokupywać stopniowo i bez pośpiechu. Dla niektórych mniej potrzebny sprzęt może stanowić TV, zestaw audio, ekspres do kawy, czy wielozadaniowy robot kuchenny.