Gdzie powiesić lustro w domu? Jak je wykorzystać?

Lustro to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu. Możemy spotkać je w wielu różnych pomieszczeniach. Czasami jednak mamy w planach wykorzystać je w innym, szerszym zakresie, a nie tylko na ścianie nad umywalką w łazience, czy na drzwiach garderoby w sypialni. Wtedy też szukamy odpowiedzi na pytanie, gdzie powiesić lustro w domu? Możliwości jest w tym zakresie kilka!

Lustro w domu to nie tylko element dekoracyjny, ale także praktyczny dodatek. Można je wykorzystać do optycznego powiększenia pomieszczeń i ich doświetlenia. Lustra nadają wnętrzom lekkości i eleganckiego charakteru. Są również niezbędne do wielu codziennych czynności, takich jak malowanie i ubieranie się, czy domowe treningi. Nic więc dziwnego, że znajdują swoje zastosowanie w tak wielu miejscach w domu.

Owalne lustro nad komodą w jadalni.

Lustra w domu – aranżacje

Miejsce powieszenia lustra na ścianie powinno zostać zdeterminowane tym, jaką funkcję ma ono pełnić w tym wnętrzu. Jeśli wykorzystujemy lustro głównie w celach dekoracyjnych, możemy zamocować je wyżej. Jeśli natomiast potrzebujemy lustra, które ukaże nam naszą sylwetkę, taki model powinien stanąć praktycznie przy samej podłodze.

Lustro nad komodą

Jednym ze sprawdzonych miejsc, w których lustro zawsze będzie wyglądać doskonale, jest ściana nad komodą lub konsolą w sypialni, salonie, czy przedpokoju. W takim ustawieniu lustro stanie się jednym z głównych elementów tworzących aranżację komody, tłem całej dekoracji. Nie będzie tu przeszkodą, jeśli znajdzie się ono nieco wyżej. Możesz stworzyć taką kompozycję z nowoczesnymi meblami, klasycznymi, skandynawskimi, loft, czy glamour.

Lustro nad kanapą lub narożnikiem

Rzadziej spotykanym, jednak mimo to popularnym i ciekawym miejscem na lustro, jest ściana za kanapą lub narożnikiem w salonie. Tutaj możliwości jest kilka. Możesz zdecydować się na jedno większe lustro, kilka luster różnej wielkości lub naprawdę sporą, pokaźną taflę, która od razu będzie rzucać się w oczy. W pierwszych dwóch przypadkach będą to lustra o typowo dekoracyjnym charakterze, które pozwolą Ci zapełnić pustą przestrzeń na ścianie. W przypadku lustra XXL wykonywanego na zamówienie zyskujesz jednak coś znacznie więcej. Oryginalny efekt w postaci odbicia niemal całego wystroju wnętrza, który z pewnością będzie nietuzinkowym pomysłem na salon.

Lustro na suficie

A może by tak zawiesić ogromne lustro na suficie? To strzał w dziesiątkę w sypialni nad łóżkiem, w jadalni nad stołem pokojowym, a także w przedpokoju i salonie. Lustro na suficie wizualnie podwyższy każde pomieszczenie, powiększy je i nieco odciąży. Stworzy jednocześnie spektakularny, jedyny w swoim rodzaju efekt!

Lustro na ścianie nad schodami

Gdzie powiesić lustro w domu?  Kolejną, ciekawą propozycję stanowi ogromne lustro na ścianie nad schodami. Może być to lustro na ścianie na podeście łączącym schody, jak i na ścianie wzdłuż stopni. Najlepiej, aby zajmowało ono całą dostępną powierzchnię, a schody zostały odpowiednio podświetlone!

Lustro na ścianie przy schodach.

Lustro w kuchni między szafkami

Szukasz pomysłu na oryginalną kuchnię? Kuchnię inną niż wszystkie? Jest na to prosty sposób – lustro na ścianie między szafkami zamiast tradycyjnych kafelek lub cegiełek. Efekty są spektakularne, zwłaszcza w nowoczesnych i eleganckich wnętrzach. Nie da się jednak ukryć, że lustro w tym miejscu w kuchni z pewnością będzie narażone na zabrudzenia, co wiąże się z koniecznością częstszych porządków.