Salon bez TV? Najlepsze pomysły aranżacyjne

Kącik TV stał się niemalże nieodłączną częścią każdego salonu. Są jednak osoby, które całkowicie świadomie rezygnują z TV w pokoju dziennym, jak i w innych pomieszczeniach w domu – sypialni, czy pokoju dziecka. Jak urządzić salon bez telewizora? Czy brak TV oznacza większe możliwości?

Salon bez TV – czy warto?

Jeśli telewizja nie jest potrzebna Ci do szczęścia i nie stanowi ulubionej formy rozrywki, możesz rozważyć zrezygnowanie z niej w części dziennej. Osób decydujących się na brak TV jest oczywiście o wiele mniej niż rodzin, które korzystają z niego regularnie.

Brak telewizora w pokoju dziennym oznacza nieco więcej miejsca niż w sytuacji, w której miałby on znaleźć się w tym wnętrzu. Oszczędzasz przede wszystkim przestrzeń potrzebną na szafkę RTV oraz przestrzeń na ścianie, w przypadku planowania zakupu telewizora wiszącego. Rezygnacja z TV ma również jeszcze jedną zaletę. Pozwala na większą swobodę przy ustawianiu pozostałych mebli w pokoju, przede wszystkim kanapy. Standardowo znajduje się ona naprzeciwko ekranu, w odpowiedniej, bezpiecznej dla oczu odległości. Jeśli jednak w salonie nie ma telewizora, możesz ulokować ją na inne sposoby. Nowoczesne meble gwarantują duże możliwości!

Przytulny, jasny salon bez TV z kanapą i fotelami.

Jak ustawić sofę w salonie bez telewizora?

Mimo braku szafki RTV i telewizora, przy wstawianiu sofy do salonu, zawsze należy zwrócić uwagę na pozostałe meble oraz dostępny metraż. Unikaj przede wszystkim zastawiania mniejszych wnętrz zbyt dużą ilością elementów. Nie tylko zabiorą one cenną przestrzeń, ale i wprowadzą do środka chaos oraz przytłoczą je.

Myśląc nad ustawieniem kanapy, sofy bądź narożnika w salonie bez TV, warto rozpocząć od ustalenia tego, na co chcemy mieć widok podczas odpoczynku. Czy chcemy spoglądać przez okno wychodzące na ogród lub ulicę? A może podglądać domowników lub gości zasiadających przy stole? Jeśli posiadasz w salonie biblioteczkę, za pomocą sofy jesteś w stanie stworzyć także kameralny kącik do czytania i rozmów. W takim przypadku sofa powinna stanąć tyłem do części jadalnej. Taką przestrzeń warto wzbogacić stolikiem kawowym, lampą podłogową, dodatkowym fotelem lub pufem. Sofa skierowana w kierunku stołu zwiększy z kolei poczucie bliskości. Pozwoli uczestniczyć w rozmowach karmiącym mamom lub osobom starszym, które nie są w stanie wytrzymać długich godzin na tradycyjnych krzesłach. Jeśli masz w salonie duże przeszklenia z piękną panoramą, komplet wypoczynkowy koniecznie powinien znaleźć się naprzeciwko nich! W ten sposób każdego dnia zapewnisz sobie darmowy, wyjątkowy seans z naturą w roli głównej.

Nowoczesny, mały salon bez TV.

Brak telewizora i szafki RTV może pozwolić Ci ponadto na wybór większego kompletu wypoczynkowego. Większego narożnika, czy też zestawu składającego się z kanapy i foteli. Nie musisz obawiać się w takiej sytuacji, że znajdą się one zbyt blisko ekranu lub też będą ograniczać swobodne oglądanie TV.

W zależności od wielkości pokoju dziennego, przy braku TV sofa może stanąć przy ścianie, w rogu pomieszczenia, jak i bliżej jego środka, pod warunkiem pozostawienia swobodnych ciągów komunikacyjnych.

Jakie meble do salonu bez TV?

Jeśli obawiasz się, że brak szafki RTV i telewizora sprawią, że Twój salon wypełni pustka, koniecznie zainteresuj się nowoczesnymi, stylowymi konsolami. To wielofunkcyjne meble, doskonale odnajdujące się w różnych rolach. Łączą w sobie cechy komody, biurka i toaletki, dlatego wykorzystasz je w szerokim zakresie. W szczególności jako ciekawą szafkę na dekoracje. Możesz rozważyć ponadto nowoczesną meblościankę, dodatkową witrynę lub szafki wiszące. Puste miejsce na ścianie przeznacz natomiast na plakaty w ramach, obrazy lub kolaż rodzinnych fotografii. Zamiast TV możesz wybrać także lustro, designerski zegar lub kinkiety.