Idealna szafka pod TV – czym kierować się przy jej wyborze?

Jaka szafka pod TV? To jedno z tych pytań, które prędzej lub później zadamy sobie podczas urządzania pokoju dziennego. Nie dla wszystkich jej wybór będzie mieć równie duże znaczenie, jednak gdy posiadamy rozbudowany sprzęt audio, wymiary i charakter szafki RTV odegrają kluczową rolę w funkcjonalnej aranżacji salonu. Jak powinna wyglądać idealna szafka pod TV? Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Szafka RTV w salonie – wybór krok po kroku

Stylistyka szafki RTV

Zanim przejdziemy do konkretnych rozwiązań, poświęcimy chwilę stylistyce szafki RTV. W tym przypadku mamy przeważnie dwie możliwości: dopasować szafkę RTV do pozostałego wyposażenia salonu lub postawić na inny, oryginalny wariant. Jeśli chcemy zachować spójność aranżacyjną, zdecydujmy się na pierwsze rozwiązanie. Przykładowo, nowoczesne meble w bieli i drewnie takie jak meble VIGO oraz należącą do tej serii szafkę RTV VIGO 1d/60. Gdy natomiast mamy inną „koncepcję” na kącik TV i chcemy urządzić go z charakterem, możemy rozważyć zakup oryginalnej, kontrastującej na tle pozostałych mebli szafki RTV.

Nowoczesna szafka RTV VIGO w bieli i drewnie.

Szafka pod TV czy na telewizor?

Pierwsze i najważniejsze podczas wyboru szafki RTV – czy będzie to stolik wyłącznie pod telewizor, czy też planujemy ustawiać na nim nasz sprzęt RTV. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku kluczowe pozostanie odpowiednie dopasowanie wymiarów mebla pod wymiary telewizora z jednoczesnym uwzględnieniem metrażu samego pokoju dziennego. Szczególne znaczenie będzie mieć to jednak przede wszystkim wtedy, gdy planujemy postawić TV na szafce, a nie wieszać go na ścianie. Nie jest wskazane, aby telewizor wystawał poza krawędzie naszej zabudowy, ani też znajdował się idealnie na ich linii. Szafka RTV zawsze powinna być dlatego nieco większa niż ekran, dzięki czemu uzyskamy naturalną i dobrze prezentującą się kompozycję. Unikajmy ustawiania na bardzo szerokiej, długiej szafce małego telewizora, jak i umieszczania na maleńkiej szafce RTV ogromnego ekranu.

Biała szafka RTV z otwartymi wnękami w nowoczesnym salonie.

Wysokość szafki RTV

Jeżeli planujemy umieścić telewizor na szafce, powinna zainteresować nas także jej wysokość. Dlaczego jest ona tak ważna? Ponieważ zbyt niska, jak i zbyt wysoka szafka RTV wymusi na naszym wzroku przyjmowanie nienaturalnego ułożenia (głowa zadarta lub obniżona). Optymalna wysokość szafki RTV, która pozwoli nam na wygodne i bezpieczne oglądanie TV to 50 – 60 cm. Łatwe w aranżacji będą w tym przypadku modele wiszące, które możemy zawiesić na dowolnej, dogodnej wysokości. Zwracajmy natomiast większą uwagę na szafki RTV na nóżkach, które mogą dodać bryle kilku dodatkowych (nie zawsze pożądanych) centymetrów.

Szafka z otwartymi wnękami, szufladami, czy drzwiczkami?

Obecność szuflad, otwartych wnęk oraz drzwiczek przesądza o funkcjonalności każdej szafki RTV. Mają one największe znaczenie, gdy na naszej zabudowie pod TV chcemy przechowywać również inny sprzęt audio. W sytuacji, w której górny blat został zajęty przez ekran telewizora, a stolik RTV musi pomieścić także inne urządzenia, najlepszym wyborem będą szafki z otwartymi półkami i wnękami o odpowiedniej wysokości. Dzięki temu nie napotkamy żadnych trudności w obsłudze i łączności z naszą elektroniką. Mogłyby one natomiast wystąpić, gdybyśmy zamknęli urządzenia w zabudowanej szafce lub szufladzie. W pozostałych przypadkach, tj. gdy telewizor stanowi główny i jedyny sprzęt znajdujący się na zabudowie lub zawiesiliśmy go na ścianie, możemy pozwolić sobie na szafki w pełni zabudowane, bez otwartych półek. Sposobem na zwiększenie funkcjonalności szafki RTV jest także zakup nadstawki (jeśli taka jest dostępna w kolekcji). Możemy zobaczyć to na przykładzie aranżacji z meblami FORREST.

Aranżacja ściany TV z nadstawką FORREST.