Jak przygotować dom na wiosnę? 4 porady

Wiosna to wspaniały czas, kiedy nasze otoczenie przybiera inny wygląd. Wszystko budzi się wtedy do życia, a przez to i my zyskujemy nową energię, radość. Jesienna i zimowa melancholia odchodzą w zapomnienie! Aby móc cieszyć się jednak w pełni pięknem wiosny, wiele osób chce odpowiednio wcześniej przygotować się na jej nadejście, a dokładniej przygotować na nadejście wiosny swoje domy. Oto kilka porad, jak to zrobić!

Wiosna coraz bliżej, czyli czas na wiosenne… porządki!

Wiosna nieodłącznie kojarzy się nam z wiosennymi porządkami. Ponure, krótkie dni, którymi charakteryzuje się pora jesienno-zimowa, odbierają wielu osobom chęci i motywację do działania. Przekłada się to także na organizację domu. Wiosną natomiast, gdy natura ponownie budzi się do życia, dni stają się coraz dłuższe i co najważniejsze – bardziej słoneczne, odzyskujemy utraconą przed miesiącami energię. Porządki na wiosnę są dlatego czymś całkiem naturalnym, nie do końca wymuszonym.

Jak przygotować dom na wiosnę? Najlepiej stopniowo i bez pośpiechu, presji.

Warto zacząć od podstaw – umycia okien, którym po zimie z pewnością przyda się odświeżenie. Na wiosnę pożądane będzie ponadto dokładne odkurzenie mieszkania, z uwzględnieniem tych wszystkich wnęk, do których nie docieramy podczas „zwykłych” porządków. Odkurzanie powinno uwzględniać ponadto wytrzepanie dywanów, czy odświeżenie obicia mebli wypoczynkowych.

Kobieta czyszcząca półkę ścienną.

Porządki to jednak nie tylko samo sprzątanie, ale i pozbywanie się nadmiaru rzeczy. Początek wiosny to idealny moment na w szczególności zmianę garderoby, której może towarzyszyć również przeglądnięcie posiadanej odzieży i odłożenie na bok tej, która nie jest używana.

A gdy zacznie się od ubrań, można następnie iść za ciosem… Przejrzeć również dziecięce zabawki, czy zawartość głównych komód lub regałów w mieszkaniu! Takie oczyszczanie mieszkania powinno wykonywać się regularnie, ponieważ znacząco ułatwia ono późniejsze utrzymanie porządku we wnętrzach. Im mniej przedmiotów, tym mniej sprzątania!

Drobne remonty na wiosnę

Wiosna to również świetny moment na drobne remonty, takie jak przemalowanie ścian, wymiana tapicerki na sofie, czy przemeblowanie niefunkcjonalnego pokoju. Jeśli możesz pozwolić sobie natomiast na nieco większy wydatek, zastanów się nad nowymi elementami wyposażenia. Na przykład nowym stolikiem kawowym do salonu lub dodatkowym fotelem, nową półką na drobiazgi w sypialni, czy nową garderobą do przedpokoju. Wbrew pozorom jedna, za to wyraźna rzecz może naprawdę sporo zmienić!  W zależności od stylistyki Twój wybór może paść na tradycyjne, skandynawskie, czy nowoczesne meble, które tchną do Twojego domu powiew świeżości!

Wiosenne dekoracje

W Twoich wnętrzach nadal ostały się dekoracje po zimie i świętach? To już ten czas, w którym zdecydowanie trzeba się ich pozbyć! Zastąp je świeżą, żywą roślinnością doniczkową oraz w postaci kwiatów ciętych do wazonu. Ponadto nowymi tekstyliami (najlepiej z naturalnych tkanin) z motywami florystycznymi lub w radosnych kolorach. W szybkiej metamorfozie wnętrza pomogą Ci także plakaty lub obrazy na ściany, aromatyczne świece w wiosennych zapachach, czy przeznaczona na tę porę roku zastawa stołowa.

Wiosenne dekoracje na stole - świeże kwiaty, świeczki, szklana zastawa.

Porządki na tarasie, balkonie, w ogrodzie

Nadchodząca wiosna oznacza nie tylko porządki w domu, ale i wokoło niego – na tarasie, balkonie, ogrodzie. Jeśli chcesz, aby przestrzenie te prezentowały się ładnie i służyły Ci w ciepłe dni w pełnej krasie, pierwsze porządki i prace najlepiej jest wykonać już od pierwszych dni wiosny. Wyczyszczenie płytek, odmalowanie drewnianych mebli, przygotowanie miejsca do upraw, przycięcie drzew i krzewów… To jedne z prac, które warto zaplanować na najbliższy czas, jeśli oczywiście pozwoli nam na to pogoda.