Jak wyróżnić ścianę w nowoczesnym salonie?

Po wyremontowaniu, odświeżeniu pokoju dziennego i wstawieniu do środka całego wyposażenia, z pewnością wielu z nas spotkało się z poczuciem pustki. „Jest dobrze, ale jeszcze czegoś brakuje”. Najczęściej spoglądamy wtedy nie tylko po kątach i meblach, ale przede wszystkim na… puste ściany. Może być to przestrzeń nad sofą, komodą, czy stołem. Duże, niczym niezagospodarowane ściany zawsze będą potęgować w nas takie wrażenie. Jak może wyglądać w takim razie ciekawa i oryginalna nowoczesna ściana w salonie?

Ściany w salonie – inspiracje do nowoczesnego pokoju dziennego

Oryginalna ściana w salonie przełoży się na charakter całej przestrzeni dziennej! O niektórych rozwiązaniach powinniśmy pamiętać jednak jeszcze na etapie remontu. Są również i takie, którymi wzbogacimy naszą ścianę już po zakończeniu wszystkich prac. Pora przekonać się, jak wyróżnić ścianę w nowoczesnym salonie.

Fototapety na ścianę

Nowoczesna ściana w salonie to w pierwszej kolejności ściana z efektowną fototapetą! Do współczesnych aranżacji doskonale pasują przede wszystkim motywy geometryczne, abstrakcyjne, roślinne. Możemy zdecydować się również na panoramy miast i krajobrazy. Fototapeta świetnie wygląda na ścianie za zestawem wypoczynkowym lub na ścianie z TV. Stanie się piękną, oryginalną scenerią, a przy tym wyznaczy motyw przewodni. Ze względu na to, że fototapeta to bardzo wyrazisty sposób na wyróżnienie ściany w salonie, pozostałe dekoracje powinny pozostać z nią spójne. Uważajmy również na ich ilość, aby nie stworzyć w pokoju wrażenia przepychu lub bałaganu.

Czarna tapeta botaniczna do salonu.

Lamele na ścianę

Drewniane lamele na ścianę to jeden z hitów aranżacyjnych, który pokochaliśmy we współczesnych wnętrzach. Lamele są wybierane w szczególności do salonów minimalistycznych. Świetnie prezentują się w duecie z nowoczesnymi meblami. W popularnym ułożeniu zdobią ścianę za sofą lub z TV – w całości lub tylko części. Dzięki lamelom każda ściana od razu stanie się elementem przykuwającym uwagę i ocieplającym wnętrze. Drewniane listewki pięknie komponują się z bielą, beżem, szarością, grafitem, czernią, betonem. Będą pasować ponadto do butelkowej zieleni, khaki, różu, czy przygaszonego niebieskiego.

Lamele na ścianie za kanapą w eleganckim salonie.

Cegiełka dekoracyjna i farby strukturalne na ścianę

Nowoczesna ściana w salonie może zostać pokryta również cegiełką dekoracyjną lub farbą strukturalną. To bardzo ciekawa alternatywa dla klasycznych farb. Gdy urządzamy przestrzeń industrialną, warto zdecydować się na cegłę czerwoną lub strukturę betonu na ścianie. W salonie skandynawskim może być to natomiast cegiełka biała lub szara.

Farba strukturalna imitacja betonu z minimalistycznymi półkami.

Lamperia na ścianę

W nowoczesnym salonie, któremu chcemy nadać eleganckiego, luksusowego charakteru, możemy zastosować także lamperię. To dekoracyjna zabudowa dolnej części ściany, która pełni nie tylko funkcję ozdobną, ale i praktyczną, zabezpieczając tę część przed zabrudzeniami. Lamperię możemy łączyć zarówno z farbą, jak i tapetami.

Elegancki salon z białą lamperią.

 

Dekoracje na ścianę

Jak jeszcze może wyglądać nowoczesne wykończenie ścian w salonie? Po zakończeniu remontu, gdy uznamy, że nasze ściany zdecydowanie potrzebują „wisienki na torcie”, możemy zdecydować się na:

  • Kompozycję plakatów oprawionych w ramy – najlepiej wyglądają tu zestawienia składające się z trzech lub więcej elementów.
  • Efektowne, oryginalne lustra – prostokątne, okrągłe, kwadratowe. W ramach lub bez. Podświetlane lub pozbawione dodatkowego oświetlenia. Takie lustra wspaniale prezentują się zawieszone nad komodą.
  • Stylowe zegary – nowoczesne zegary to również jeden ze sposobów na udekorowanie ściany w nowoczesnym pokoju dziennym. Szczególnie dobrze wyglądają one we wnętrzach w stylu loft.

Czarno-biała panorama miasta na betonowej ścianie.