Odmiany stylu nowoczesnego we wnętrzach

Styl nowoczesny jest dzisiaj bardzo pożądanym wystrojem zarówno w nowym budownictwie, jak i starszych mieszkaniach w bloku. Doskonale trafił w gusta wszystkich, którzy preferują wnętrza urządzone w sposób prosty, harmonijny i uporządkowany. Nowoczesna stylistyka zachwyciła również zwolenników otwartych, przestronnych powierzchni, w których zamiast standardowych pokojów częściej spotkamy się z odpowiednio wydzielonymi strefami. To także idealna propozycja dla tych z nas, którzy nie przepadają za rozmaitymi drobiazgami i fantazyjnymi dodatkami, zdobiącymi każdy kąt. Styl nowoczesny nie zawsze przybiera jednak taką samą postać. Mimo definiujących go cech podstawowych wystrój ten występuje w kilku odmianach. Jak mogą zatem wyglądać współczesne wnętrza?

Nowoczesne industrialne wnętrza

Styl industrialny, który przywędrował do nas z amerykańskich fabryk i magazynów to chłodniejsza, bardziej surowa odmiana nowoczesnego wystroju wnętrz.

Elementy charakterystyczne dla tego designu to:

-Przestronne, wysokie i dobrze doświetlone pomieszczenia.
-Stonowane kolory, z dominującą przewagą szarości, czerni, grafitu i bieli, przełamanych popularnymi tworzywami i materiałami.
-Surowe wykończenia ścian z cegły, betonu lub chropowatych tynków.
-Wykorzystanie materiałów, takich jak szkło, metal, tworzywa sztuczne, drewno. Są z nich wykonane meble, podłogi oraz akcesoria dekoracyjne.
-Nowoczesne meble o regularnych kształtach, z metalowymi aplikacjami lub stelażami, pozbawione uchwytów.
-Designerskie lampy, wykorzystujące motywy geometryczne lub surowe oświetlenie estradowe.

Minimalizm w nowoczesnych wnętrzach

Całkowity minimalizm, mocno akcentujący prostotę, nie jest regułą w nowoczesnych wnętrzach. Co do zasady, współczesny design stroni od przepychu i mnóstwa dodatków, jednakże nie oznacza to, że nie ma ich tam wcale.

Możemy jednak zdecydować się na ascetyczną odsłonę naszych wnętrz i zachować ich pełną przejrzystość. Jak osiągnąć taki efekt?

W oszczędnych, monochromatycznych aranżacjach to meble odkrywają pierwszoplanową rolę. Warto zatem pokusić się o wybór modeli w ciekawym, unikatowym designie oraz połysku na frontach. Pamiętajmy jednak o zachowaniu umiaru. Zrezygnujmy zatem ze zbędnych mebli w przestrzeni dziennej oraz licznych elementów dekoracyjnych. Przykładowo, w minimalistycznie urządzonym salonie z częścią jadalną, ograniczmy się jedynie do obszernej kanapy/narożnika, stolika kawowego, komody oraz stołu jadalnego z krzesłami. Opcjonalnie, możemy doposażyć nasz pokój dzienny również w prostą szafkę RTV: https://www.meblewersal.pl/meble-lumens-systemowe-do-salonu/6846-szafka-rtv-lumens-09.html. Nie powinniśmy natomiast zastawiać przestrzeni dodatkowymi witrynami, półkami, biblioteczkami oraz pakownymi szafami.

Styl nowoczesny w ciepłej odsłonie

Chcąc urządzić nasz dom w nowoczesnym stylu, nie musimy obawiać się, że zabraknie w nim ciepłej i klimatycznej atmosfery. Współczesny design może być również przytulny! Wystarczy, że postawimy na beżowo-karmelową kolorystykę, z elementami złamanej bieli i écru. Możemy pozwolić sobie także na dekoracyjne akcenty w głębokiej ciemnej zieleni, brudnym odcieniu niebieskiego, różu lub pomarańczy. Aby ocieplić wnętrza, wybierajmy ponadto meble i podłogi z drewna lub forniru oraz miękkie tekstylia wykonane z naturalnych tkanin.