Gdzie umieścić telewizor w salonie?

Telewizor stanowi nieodłączny element każdego pokoju dziennego. Nierzadko możemy spotkać go również w kuchni, czy sypialni. To właśnie jednak salon jest głównym pomieszczeniem, w którym organizujemy wieczory filmowe i spędzamy czas w większym gronie. W jakim miejscu powinniśmy umieścić nasz telewizor? Czy lepiej powiesić go na ścianie, czy postawić na szafce RTV?

Telewizor na ścianie czy na szafce RTV?

Szafka czy ściana? To pierwszy dylemat, przed jakim staniemy podczas wyboru najlepszego miejsca na  telewizor w salonie. Każde z tych rozwiązań ma zarówno swoje plusy, jak i minusy.

Postawienie telewizora na szafce RTV będzie dobrym wyborem wtedy, gdy mamy urządzenie o raczej mniejszych rozmiarach. Możemy zdecydować się na ten wariant również wtedy, gdy dysponujemy dużym, przestronnym salonem, który zapewnia nam wiele możliwości aranżacyjnych. Ulokowanie telewizora na szafce to z całą pewnością rozwiązanie dużo wygodniejsze i prostsze. Nie wymaga wiercenia dziur w ścianie oraz mocowania specjalnych haków. Pozwala ponadto na stosunkowo swobodne zmienianie miejsca urządzenia na meblu poprzez przesuwanie go w jedną bądź drugą stronę. W zależności od wielkości samego sprzętu oraz metrażu pomieszczenia, nasz wybór może paść na małe, zgrabne szafki RTV takie jak https://www.meblewersal.pl/3525-szafka-rtv-rio-2s.html.

 

Jeśli natomiast chcemy w efektowny sposób zaaranżować ścianę z TV, polecamy długie i designerskie szafki w stylu modelu HEKTOR 40 https://www.meblewersal.pl/2400-szafka-rtv-hektor-40.html.

Kiedy w takim razie warto zdecydować się na telewizor na ścianie? Takie umiejscowienie będzie pożądane przede wszystkim w małych pokojach dziennych. Telewizor powieszony na ścianie zajmie wtedy mniej miejsca, a ponadto pozwoli nam na zrezygnowanie z szafki RTV na rzecz bardziej potrzebnego elementu wyposażenia. Jest to również ustawienie rekomendowane w większych salonach i przy odpowiednio dużych ekranach. Zawieszone na ścianie bez wątpienia będą prezentować się niezwykle efektownie. Przy takim ułożeniu możemy zmieniać także kąt nachylenia telewizora, jeszcze lepiej dopasowując go do swoich potrzeb.

Najlepsze miejsce na telewizor w pokoju dziennym

Podczas poszukiwania odpowiedniego miejsca na ulokowanie telewizora, warto kierować się kilkom przydatnymi wskazówkami, którymi dzielimy się poniżej. Dzięki nim stworzymy komfortową przestrzeń do oglądania filmów lub seriali w salonie. Bez ryzyka przegrzewania się urządzenia, czy oślepiania od wpadającego do wnętrza światła.

  1. Telewizora nie zaleca się ustawiać przy ścianie naprzeciwko okna, a także na tle przeszkleń, np. witryn lub luster, będących źródłem odblasków. W efekcie zachodzi ryzyko nie tylko pogorszenia jakości samego obrazu, ale i naszego wzroku.
  2. Ekran nie powinien znajdować się także bezpośrednio nad grzejnikami, czy w pobliżu często użytkowanego kominka. Telewizor podczas pracy sam osiąga określoną temperaturę, dlatego też dodatkowe źródła ciepła mogą doprowadzić do jego nadmiernego przegrzewania się oraz awarii.
  3. Jeżeli zdecydowaliśmy się na telewizor w zabudowie, powinniśmy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów w celu umożliwienia wentylacji. Zalecamy, aby pomiędzy ekranem a nowoczesnymi meblami znajdującymi się nad nim oraz po bokach odległość ta wynosiła minimum 15 cm.
  4. Ważna pozostaje także odległość telewizora od podłogi – optymalna wysokość to ok. 110 cm. Warto zwrócić uwagę, aby środek ekranu znajdował się na wysokości oczu siedzącego na kanapie widza.
  5. Osoby regularnie i często korzystające z telewizora powinny umieścić go idealnie naprzeciwko zestawu wypoczynkowego. Jeśli natomiast jest on uruchamiany jedynie sporadycznie, może znajdować się przesunięty z boku narożnika lub sofy.
  6. Rekomendowana odległość urządzenia od kanapy przy nowoczesnych modelach HD i Full HD to 4 lub 4,5 cm odległości na każdy cal przekątnej. A zatem o takim dystansie będzie decydować każdorazowo wielkość naszego ekranu.

Więcej inspiracji przy urządzaniu nowoczesnego lub klasycznego salonu znajdziesz w sklepie internetowym, oferującym bogaty wybór mebli do tego wnętrza.