Biuro w stylu loft – nowoczesne wnętrze z charakterem

Popularność i zainteresowanie stylem loft ciągle rośnie, a wystrój ten stopniowo zyskuje coraz to więcej zwolenników. Stylistyka industrialna rozgościła się w naszych mieszkaniach oraz domach, skąd dotarła również do biur i zakładów pracy. Loft rewelacyjnie wpisuje się w charakter współczesnych przestrzeni komercyjnych, a także prywatnych gabinetów. Jak żaden inny jest w stanie oddać znamienną dla tych wnętrz niewymuszoną elegancję, wygodę i użyteczność. Jak w takim razie zaaranżować biuro w stylu loft? Czego nie może w nim zabraknąć?

Jak wyglądają przestrzenie loftowe?

W związku z tym, że początki stylu loft związane są z wnętrzami poprzemysłowymi, elementem charakterystycznym jest tu przede wszystkim przestrzeń. Duża, otwarta, przestronna i wysoka. Urządzona w sposób surowy oraz minimalistyczny. Nie musimy jednak obawiać się, że w przypadku, w którym nasze wnętrze nie wpisuje się w ten obraz, od razu powinniśmy pożegnać się z industrialnym biurem. Taki sposób ukształtowania przestrzeni oczywiście spotęguje pożądany efekt, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaaranżować loftowy gabinet w domu, apartamencie, czy mieszkaniu w kamienicy.

Co jeszcze? W loftowych wnętrzach wszystko utrzymane jest w „przemysłowym designie”. Duża ilość naturalnego światła, jasne kolory, a także materiały – przede wszystkim metal, szkło, beton, drewno oraz cegła. Łagodne barwy warto łączyć z ciemnymi, kontrastowymi akcentami i strukturami. Najlepiej czernią, szarością, grafitem, a nawet czerwienią lub pomarańczą.

Biuro zgodne z industrialnymi wyznacznikami

Jak zaaranżować biuro w stylu loft? Zacznijmy od przestrzeni oraz miejsca lokalizacji naszego biura. Jeśli jest to zewnętrzny lokal o całkiem sporej i otwartej powierzchni, w którym będziemy zatrudniać kilka osób, zastanówmy się nad uporządkowaniem tego miejsca. Mimo że we wnętrzach industrialnych nie wykorzystuje się tradycyjnego podziału na pokoje, nie oznacza to, że są to chaotyczne przestrzenie pozbawione systematyczności. Tym bardziej, gdy nasze biuro będzie służyć grupie osób wykonujących różne obowiązki. Czego użyć do podziału? Ostatnio ogromną popularnością cieszą się szklane ścianki ze szprosami, a także ścianki lamelowe, które doskonale oddają charakter stylu loftowego. Świetnie komponują się przy tym z betonem, cegłą oraz drewnem.

W sposób przemyślany wybierzmy również kolory do naszej przestrzeni biurowej. Jeśli pokój jest dobrze doświetlony naturalnym światłem, możemy pozwolić sobie na odważniejsze zestawienia oraz fragmenty w ciemniejszych odcieniach, np. matowej czerni. Gdy jednak nasze wnętrze nie należy do najjaśniejszych, postawmy na rozświetlające kolory. Pamiętajmy, że w przypadku biura zbyt ciemna i ponura kolorystyka może wpływać negatywnie na nastrój, a co za tym idzie efektywność.

Meble loftowe do biura

Głównym elementem tworzącym każde biuro są oczywiście nowoczesne meble. Pora wybrać zatem wyposażenie, które stworzy wygodną i funkcjonalną przestrzeń do pracy oraz nauki.

Co wyróżnia loftowe meble? Są to przede wszystkim bryły o prostych liniach oraz regularnych kształtach, wykonane w minimalistycznej i wyważonej stylistyce. Klasyczny duet stanowi zestawienie drewnianych struktur z czarnym metalem. Takie połączenie stanie się symbolem industrialnego biura.

W biurze urządzonym w stylu loftowym powinny znaleźć się regały szerokie, otwarte, o surowym charakterze, takie jak regał TABLO R5 lub regał MATIS A.

Podstawowym elementem każdego gabinetu jest także biurko. Jego stylistyka również wpisze się w powyższy design, a za przykład może posłużyć biurko SILVIO 110.

biurko-silvio-110

W zależności od indywidualnych potrzeb powinniśmy znaleźć modele o odpowiednich dla nas wymiarach. Osoby będące z zawodu np. architektami lub projektantami wnętrz wybiorą znacznie większe i obszerniejsze bryły. Jeśli natomiast w pracy korzystamy głównie z komputera, wystarczy nam zgrabny i niewielki stolik.