Kominek to jeden z tych elementów wyposażenia wnętrz, który nigdy nie wyjdzie z mody i nie zniknie z naszych domów. Jego obecność w salonach wprowadza do środka podwójny rodzaj ciepła – zarówno faktycznego, odczuwalnego na skórze, jak i odnoszącego się do klimatycznej, pełnej uroku atmosfery. W jaki sposób zaaranżować pokój dzienny, w którym planujemy umieścić również kominek?
Kominek a wystrój salonu
Kominek kojarzy się nam z epoką królów – pałacowymi komnatami urządzonymi w klasycznym, dekoracyjnym stylu. Jest także symbolem górskich chatek i kwater, utrzymanych w przeważającej części w drewnie i kamieniu. Obecnie, mnogość oferowanych przez producentów rodzajów kominków pozwala dopasować je do każdego wnętrza, bez względu na styl, w jakim zostało wykończone. Bardzo ważne jest jednak zachowanie spójności.
Jeśli zaliczamy się do miłośników klasycznych aranżacji, do naszego salonu wybierzmy tradycyjny kominek z otwartym paleniskiem, obudowany kamieniem lub dekoracyjną cegiełką, bądź biokominek portalowy. Kominek elektryczny to natomiast idealna propozycja do wnętrz współczesnych, znakomicie komponująca się z nowoczesnymi meblami. Zamiast obudowy z klasycznych kamieni postawmy w tym przypadku na surowy beton, drewno, czy ocynkowaną blachę. W industrialnych, otwartych pokojach doskonale zaprezentuje się natomiast kominek wolnostojący, z odsłoniętą instalacją, która perfekcyjnie oddaje charakter przestrzeni przemysłowych.
Kominek w salonie – jak ustawić meble wypoczynkowe?
Kominek często należy do głównych elementów dekoracyjnych, wykorzystywanych w salonach. Co jednak istotne, obecnie wcale nie musi znajdować się on w centralnej części pokoju, na głównej ścianie, otoczony zestawem wypoczynkowym. Popularnym rozwiązaniem jest umieszczanie go z boku pomieszczenia lub w pobliżu telewizora (kominki elektryczne). Jeśli zdecydowaliśmy się na kominek w rogu, zaakcentujmy powierzchnię, na której się znajduje. Wyłóżmy ją drewnem, czy też pomalujmy w kontrastowym kolorze, np. w matowej czerni. W ten sposób przestrzeń kominkowa stanie się stylowym, niezwykle klimatycznym akcentem w naszym salonie, wpływającym na jego charakter.
Urokiem i ciepłem, jakie dają kominki, najchętniej delektujemy się podczas wieczornego relaksu na kanapie. Zadbajmy zatem o odpowiednie usytuowanie mebli wypoczynkowych, tak, aby podziwianie migoczących płomieni było możliwe przynajmniej z jednego punktu. Nie powinny one zatem znajdować się w ustawieniu tyłem do paleniska. Najkorzystniejsze rozmieszczenie to naprzeciwko kominka lub z jego boku. Kącik wypoczynkowy w salonach w stylistyce klasycznej znakomicie uzupełniają meble skórzane, z kolei we wnętrzach nowoczesnych będą to naturalne tkaniny lub dzianiny. Do salonów w wystroju glamour możemy wybrać natomiast pokrycie z przyszyciami i pikowaniem, takie jak w kanapie INDIGO https://www.meblewersal.pl/4386-kanapa-indigo.html.
Kominek narożny do otwartego pokoju dziennego
Osoby posiadające przestronny, otwarty na jadalnię lub kuchnię salon, mogą zdecydować się na kominek narożny lub dwustronny, widoczny z kilku miejsc w pokoju. W ten sposób będziemy mogli podziwiać tańczące płomienie z dowolnego miejsca. Jeśli umieścimy go na ścianie narożnej łączącej pokój dzienny z jadalnią lub przedpokojem, ogrzejemy w ten sposób nie jeden, a dwa pomieszczenia. Najchętniej wybieraną obudową kominka narożnego jest marmur, piaskowiec, granit oraz drewno. Pamiętajmy, że ten rodzaj paleniska wymaga jednak zastosowania asymetrii, czyli zauważalnego przesunięcia na ścianie w jedną ze stron.