Krzesła do białego stołu

Białe meble od wielu lat cieszą się niebywałą popularnością. Uwielbiamy białe zabudowy kuchenne, komody, witryny, łóżka. Wśród białego wyposażenia znalazły się także białe stoły, goszczące w jadalniach, kuchniach oraz otwartych salonach. Jakie krzesła będą do nich pasować?

Jak dopasować krzesła do stołu?

To, ile miejsc do siedzenia uda się nam wygospodarować przy naszym stole, zależy przede wszystkim od jego wielkości, kształtu, a także rozmiaru samych krzeseł. Przykładowo, dzięki zaokrąglonym brzegom stoły owalne lub okrągłe są z reguły w stanie pomieścić więcej osób niż zbliżone do nich pod względem wielkości modele prostokątne. Więcej możliwości dadzą nam ponadto klasyczne krzesła o prostych kształtach niż rozłożyste fotele, potrzebujące więcej przestrzeni.

Przyjmuje się, że na jedną osobę powinniśmy przeznaczyć przy stole ok. 60 cm szerokości. Jest to optymalna ilość miejsca do zapewnienia swobody ruchów oraz wygody przy spożywaniu posiłków. Nikt z nas nie chce w końcu, aby zaproszeni goście byli zmuszeni do nadmiernego ściskania się i szturchania się łokciami podczas jedzenia. A zatem, przy prostokątnym stole o szerokości np. 120 cm zmieścimy maksymalnie 6 osób – po 2 wzdłuż dłuższych boków oraz po 1 przy krótszych.

Design stołu a krzesła pokojowe – jakie wybrać?

Zakup krzeseł do stołu pokojowego nigdy nie jest dokonywany pochopnie, od ręki. Stół i otaczające go krzesła stanowią z reguły bardzo ważny, kluczowy punkt każdej jadalni, kuchni, czy salonu. Są miejscem wspólnych rozmów, spotkań z rodziną i bliskimi. To przy nich celebrujemy najważniejsze dla nas wydarzenia – urodziny, święta, rocznice. Chcemy przez to, aby krzesła, na których będziemy zasiadać w tych chwilach, zapewniły nam odpowiednią wygodę. Były trwałe, solidne, bezpieczne. Nie bez znaczenia pozostaje także ich wygląd.

Do niedawna popularne było dobieranie takich krzeseł, które tworzyły ze stołem perfekcyjny, zgrany duet. Najczęściej modeli z tego samego kompletu, o tym samym designie. Obecnie jednak takie rozwiązanie nie jest regułą. O wiele popularniejszym trendem stają się krzesła, które nie należą do jednego zestawu. Nie oznacza to oczywiście, że całkowicie odstają od całej aranżacji. Sprawdźmy na przykładzie białego stołu, jakie krzesła będą do niego pasować!

Biały stół w stylu skandynawskim

O zaletach stylu skandynawskiego nie trzeba zapewniać nikogo. Jasne, praktyczne i przytulne wnętrza tworzą idealną przestrzeń do pracy, wypoczynku oraz spędzania czasu razem. A jeśli mowa o wspólnych spotkaniach, to z pewnością wiele z nich będzie się odbywać właśnie przy stole. Klasyczny stół skandynawski ma najczęściej biały blat oraz cienkie nogi z jasnego drewna, ustawione pod skosem. Doskonale będą pasować do niego przede wszystkim takie same krzesła – białe na drewnianych podstawach. Mogą być również szare lub czarne.

To jednak nie koniec naszych możliwości. Jeśli chcemy zapewnić sobie większy komfort, zdecydujmy się na modele tapicerowane. Miękkie, rozłożyste, z wygodnym oparciem i podłokietnikami. Takie jak m.in. krzesło ASTOR. Dzięki nim możemy wprowadzić także do wnętrza odrobinę kolorów. Wystarczy, że wybierzemy tapicerkę w jednym z ciepłych, łagodnych odcieni pastelowych.

 

Biały stół w stylu nowoczesnym

Biały, nowoczesny stół, tak jak wszystkie nowoczesne meble wyróżnia się prostą, ascetyczną formą. Może występować w wersji matowej lub w połysku. Popularnymi modelami są ponadto stoły z zespolonymi nogami, np. w formie trapezu, czy krzyżaka. Mając na względzie to, że styl nowoczesny występuje w różnych obliczach, same krzesła powinny zostać dopasowane nie tylko do jego charakteru, ale i wystroju całego wnętrza.

Inne krzesła będą odpowiednie do minimalistycznej kuchni, a inne do nowoczesnej, choć ciepłej jadalni. Nowoczesna przestrzeń daje nam zatem dość duże możliwości. Możemy wybrać w tym przypadku krzesła proste, minimalistyczne, loftowe, tapicerowane w kolorach, jak i inspirowane skandynawskim designem. W nowoczesnych wnętrzach często pojawiają się także akcenty vintage. Jeśli mamy ochotę na taki miks i odrobinę eklektyzmu, do białego stołu możemy dostawić krzesło CITI.

Biały stół w stylu glamour/nowojorskim

Stylistyką doskonale pasującą do charakteru jadalni pozostaje ponadto wystrój glamour oraz nowojorski. Są to style eleganckie, bardziej wyrafinowane, a przy tym przytulne. Stoły w takim designie będą wyróżniać przede wszystkim stylizowane nogi. Krzesła, które staną wokoło takiego modelu, powinny cechować się równie stylowym wyglądem. Najlepiej, aby były one tapicerowane. Mogą posiadać dodatkowo ozdobne przeszycia i pikowania. We wnętrzu w stylu glamour ciekawym rozwiązaniem pozostają krzesła transparentne. Świetnie prezentują się one także w aranżacjach nowoczesnych.