Życie z nawracającymi alergiami, z którymi zmaga się dzisiaj naprawdę wiele osób, obniża nasze poczucie komfortu. Zwłaszcza wtedy, gdy dotyka także sfery domowej. Wszyscy, którzy borykają się z tą chorobą cywilizacyjną, powinni zadbać więc nie tylko o odpowiednią organizację stylu życia, ale również aranżację własnego mieszkania. Dolegliwości związane z alergią mogą niestety dotknąć nas nawet domu! Jak zatem tego uniknąć?
Wykańczanie, urządzanie wnętrz, w których będą przebywać alergicy wymaga o wiele więcej uwagi, staranności i wysiłku. Reakcje alergiczne mogą nasilać się nie tylko poprzez tkaniny, materiały, ale także czynniki niewidoczne dla naszego oka – farby, impregnaty, chemikalia. Nierzadko wymusza to na nas dokładne analizowanie każdego z wybieranych rozwiązań. Od podłogi aż po sufit.
Podstawa, czyli bezpieczne materiały
Czasami problem z nawracającymi alergiami leży głębiej. Wtedy też musimy skierować naszą uwagę na materiały i chemikalia, jakie znajdują się w naszych wnętrzach lub zostały wykorzystane podczas remontu.
Co może nasilać alergię? To m.in. rozpuszczalniki stosowane w farbach, lakiery oraz formaldehydy obecne w meblach, panelach, dywanach, wykładzinach, tapetach, czy materiałach izolacyjnych.
Jakie materiały możemy uznać w takim razie za bezpieczne? Będzie to przede wszystkim naturalne drewno impregnowane olejami (lnianym), szkło, kamienie (granit, marmur), ceramika, korek, metal, a także specjalne farby dedykowane alergikom. Przed każdym wyborem zawsze pamiętajmy jednak, aby zapoznać się z informacjami podawanymi przez producenta, a nie samą „etykietą”.
Czym pokrywać ściany i podłogi?
Mając na względzie wyżej wskazane bezpieczne materiały, do pokrycia podłóg możemy wybrać lite drewno impregnowane olejem, płytki ceramiczne albo posadzkę np. z granitu lub marmuru.
Materiałem wykorzystanym na ściany powinny być natomiast farby dedykowane alergikom. Są to farby z testowanym składem i o właściwościach antystatycznych, nieprzyciągających kurzu. Unikajmy natomiast wszelkiego rodzaju farb strukturalnych, dekoracyjnych cegiełek, czy tapet, które sprzyjają jego gromadzeniu się we wnękach i drobnych szczelinach. Ściany w mieszkaniach alergików powinny być dlatego gładkie, jednolite.
Co z tekstyliami?
To właśnie tekstylia są uznawane za największe skupiska kurzu. Jeżeli więc chcemy maksymalnie ograniczyć jego ilość w domu, powinniśmy ograniczyć także same tekstylia. Nie musimy oczywiście rezygnować z nich całkowicie, ponieważ są one bardzo ważnym elementem wystroju każdego pokoju. Tam, gdzie jednak jest to możliwe, zredukujmy ich liczbę. Zrezygnujmy przede wszystkim z dywanów oraz długich, ciężkich zasłon. Zamiast nich wybierzmy na nasze okna rolety z drewna, bambusu lub żaluzje. Nie zasłaniajmy ponadto sof, kanap, foteli, czy łóżek stertami poduszek, koców i pledów. Stawiajmy na tkaniny naturalne, łatwe w czyszczeniu, z krótkim włosiem. To przede wszystkim len, juta i bawełna.
Minimalizm jest w cenie
Osoby będące alergikami powinny w pewnym stopniu oswoić i polubić się z minimalizmem. Dlaczego? Ponieważ mniej przedmiotów to mniej siedlisk kurzu i mniej rzeczy do sprzątania! Ograniczmy więc wszelkiego rodzaju dekoracje na komodach, półkach i witrynach, na których osadza się kurz. W ten sposób zadbamy o swoje zdrowie, a także zaoszczędzimy czas potrzebny na sprzątanie każdego zakamarka. Minimalizm powinien odnosić się jednak nie tylko do liczby posiadanych rzeczy, ale i całej stylistyki wnętrza. Jego charakteru, stylu. W domach alergików doskonale sprawdzą się proste, nowoczesne meble o regularnych liniach i gładkich frontach. Unikajmy zdobień i frezów, które podobnie jak nierówne powierzchnie ścian, sprzyjają osadzaniu się kurzu. Minimalizm jest również bliski wystrojowi skandynawskiemu, który stał się synonimem przytulności i funkcjonalności. Przy wyborze mebli zwracajmy ponadto uwagę na ich wysokość od podłoża. Jeżeli są to np. bryły na niewielkich nóżkach, tworzona przez nie wąska wnęka może okazać się problematyczna w sprzątaniu.
Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu alergika
Czyste powietrze to podstawa. Jak o nie zadbać? Przede wszystkim poprzez regularne porządki, ścieranie kurzu, trzepanie posiadanych tekstyliów. Ważne jest ponadto codzienne wietrzenie pomieszczeń oraz stosowanie specjalistycznych urządzeń, które dbają nie tylko o oczyszczanie, ale i nawilżanie powietrza. W stworzeniu przyjaznych, zdrowych warunków pomogą nam również określone rośliny. Alergicy mogą upiększyć swoją przestrzeń o m.in. dracenę, skrzydłokwiat, arekę, czy falenopsis.