Entuzjaści praktycznych i wielofunkcyjnych rozwiązań do domu z pewnością spotkali się już z meblami określanymi jako etażerki. Mimo że nazwa ta brzmi dość tajemniczo i skomplikowanie, odnosi się do wyposażenia, które jest nam doskonale znane i w dodatku na pewno obecne w przynajmniej jednym z naszych pokojów. O czym mowa? O otwartych regałach oczywiście!
Otwarte regały zdecydowanie zdominowały współczesne aranżacje. Ich fenomen polega na tym, że możemy wykorzystywać je na wiele sposobów oraz w różnych pomieszczeniach. Współczesne regały już dawno przestały być zatem miejscem przeznaczonym jedynie na książki i dokumenty. To meble, które zaskoczą nas swoją wszechstronnością.
Dlaczego etażerka?
Etażerki to meble obecne wśród nas już od wieków, a dokładniej od końca wieku XVIII. Jako pierwsze pojawiły się one we Francji, co związane było z rozwojem czytelnictwa oraz rosnącymi upodobaniami do kolekcjonowania drobnych rzeczy, ozdób i rekwizytów.
W tłumaczeniu z języka francuskiego etażerka (étagère, od étage – piętro) oznacza niewielki, otwarty i lekki mebel podłogowy, który składa się z kilku półek, umieszczonych piętrowo na stelażu. Szybko zyskał on ogromną popularność i nie stracił jej aż do dzisiaj. Oczywiście współczesne etażerki wyglądają już zupełnie inaczej niż te, sprzed ponad 200 lat. Mają przede wszystkim mniej ozdobną, dekoracyjną formę, która ustąpiła miejsca prostocie i funkcjonalności. Etażerki stały się również mocniejsze, solidniejsze oraz dostępne w wielu wariantach i odsłonach. To nowoczesne meble, które znajdą w naszych domach różnorodne, szerokie zastosowanie.
Regały nie tylko na książki
Oczywiście każda etażerka może służyć przechowywaniu książek i dokumentów. Warto jednak wykorzystać jej potencjał i znaleźć dla niej również inne zastosowania. Jakie mamy w tym przypadku możliwości?
Otwarte regały na dekoracje i pamiątki
Dawniej do eksponowania domowych ozdób wykorzystywano przede wszystkim meblościanki i witryny. Dzisiaj są to także otwarte regały, pozwalające na tworzenie wyjątkowych kompozycji. Im więcej półek różnej wielkości tym lepiej, ponieważ w takim układzie możemy pozwolić sobie na różne ustawienia. Możemy mieszać książki z dekoracjami lub też zdecydować się jedynie na same ozdoby oraz roślinność. Regały o takim przeznaczeniu sprawdzą się oczywiście w pokoju dziennym, a także domowej biblioteczce, biurze lub pokoju dziecięcym. Będzie to m.in. regał ULTIMO 14 – pojemny, wielopiętrowy mebel do pokoju nastolatka.
Otwarte regały są dostępne w różnych wariantach stylistycznych oraz różnych formach. Nie zawsze wszystkie tworzące je półki pozostają bez zabudowy. Wiele modeli ma mieszane systemy przechowywania, np. połączone z szufladami lub szafkami. Jeśli będziemy poszukiwać regału do wnętrz nowoczesnych lub skandynawskich, znajdziemy w szczególności meble wybarwione w łagodnych, jasnych kolorach, takich jak biel, szarość i drewno. Otwarte regały są ponadto bardzo popularne w aranżacjach loftowych – tutaj konstrukcja bazuje przede wszystkim na elementach metalowych i drewnianych.
Otwarte regały – mini spiżarki
Współczesne, otwarte regały są wykorzystywane także w spiżarkach. To idealne miejsce na domowe przetwory, takie jak powidła, dżemy, konfitury, soki, czy kiszonki. Możemy postawić na nich dodatkowy organizer na butelki na wino i w ten sposób zaaranżować w naszej spiżarni małą winiarnię. Tego rodzaju meble najczęściej wykonuje się w całości z drewna. Podobnie jak regały w stylistyce loft, mogą mieć jednak również stalową konstrukcję.
Otwarte regały jako ścianki działowe
Otwarte regały to również doskonały sposób na… przedzielenie pokoju! Są ciekawą alternatywą dla klasycznych ścianek działowych. Możemy wydzielić nimi strefy w salonie, sypialni, biurze, czy pokoju dziecka. Np. oddzielić część dzienną od sypialnianej w wielofunkcyjnym salonie, czy przegrodzić pokój rodzeństwa. Do takich zadań świetnie nada się https://www.meblewersal.pl/9174-regal-tarabo-typ-48.html o szerokości 154 cm. Otwarte półki to idealne miejsce zarówno na książki i podręczniki, jak i ozdoby. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że dzięki pozostawionym prześwitom nie zaciemnimy naszego wnętrza. Otwarty regał daje nam ponadto większą dowolność – w każdej chwili możemy zmienić jego ustawienie, jak i przyjętą aranżację.
Otwarte regały na naczynia
Coraz to częściej zdarza się również, że otwarte regały są wykorzystywane w kuchni jako dodatkowy element zabudowy. Ustawia się na nich eleganckie naczynia, zastawy stołowe, czy serwisy kawowe. Takie rozwiązanie jest charakterystyczne dla kuchni skandynawskich, boho, czy prowansalskich, jednak metalowe konstrukcje stosuje się dziś także w kuchniach urządzonych w stylu nowoczesnym. Jeśli poszukujemy praktycznych i modnych regałów do naszych wnętrz, które chcemy wykorzystać w ciekawy sposób, sprawdźmy tutaj.