Loftowe przestrzenie z całą pewnością potrafią zaintrygować. Swoją surową formą, przestronnością, a także praktycznością. To styl, który udowodnił, że niepomalowane ściany, okablowanie, czy pozostające na widoku elementy instalacji grzewczej lub wodnej wcale nie są problemem. To właśnie loft zamienił je w naturalny, stały element wystroju mieszkań, którego nie trzeba za wszelką cenę kamuflować. Jak wystrój loftowy będzie prezentować się w sypialni? Pora to sprawdzić!
Gdzie umieścić sypialnię w stylu loft?
W stylistyce loft, industrialnej, kluczową rolę odgrywa przestrzeń. Jest ona otwarta, wysoka, przestronna, doskonale oświetlona dużymi oknami. Dokładnie taka jak pofabryczne, amerykańskie budynki, adaptowane na początku XX w. na lokale mieszkalne. Oczywiście brak spełnienia tych „kryteriów” nie dyskwalifikuje danego wnętrza na kandydata na styl loft. Jeśli jednak nasze mieszkanie lub dom stwarzają takie warunki, industrialny design będzie prezentował się tu po prostu doskonale.
Loftowa sypialnia powinna znaleźć się w jasnym pomieszczeniu z dużym oknem. Jeśli ma ono dodatkowo większy metraż – to wspaniale! Jeśli jednak nie, nie jest to również problemem. Ponieważ loft to mimo wszystko nie tylko przestrzeń. Właściciele wysokich mieszkań mogą pokusić się ponadto o zaaranżowanie sypialni na antresoli. W ten sposób skutecznie rozdzielą część dzienną, tj. otwarty salon z kuchnią od nocnej.
Czy loft to tylko surowość i minimalizm?
Stylowi loftowemu z pewnością bliżej do wystrojów minimalistycznych, prostych i surowych. Nie oznacza to jednak, że musi on taki być! Wiele osób obawia się, że industrialna aranżacja ograniczy ich do wszechobecnego betonu, cegły oraz zwisających z sufitów elementów instalacji. Nic bardziej mylnego! Są to wprawdzie główne wyróżniki stylu, jednak jeśli wykorzystamy je świadomie, nasza sypialnia zaskoczy nas swoją formą.
W pomieszczeniu takim jak sypialnia, najwięcej zdziałamy tekstyliami. Przykładowo, elementem, który ociepli betonową podłogę, będzie pluszowy, miękki dywan. Możemy posłużyć się także pledem lub narzutą na łóżko, pokrytymi geometrycznymi wzorami, czy cienką zasłoną, częściowo przysłaniającą duże okno. Pomocna okaże się ponadto roślinność w doniczkach oraz zdobiące ściany współczesne plakaty i obrazy. Pamiętajmy, że minimalizm nie oznacza całkowitej rezygnacji z dodatków! To właśnie one wyraźnie zaakcentują nowoczesne meble i nadadzą całej aranżacji charakteru.
Sypialnia w stylu loft – inspiracje
Sypialnia inspirowana stylem industrialnym może nieco odchodzić od pofabrycznego, surowego designu, zastępując go przytulniejszymi akcentami. Łagodne kolory, np. pastele, ciepłe materiały, takie jak drewno, czy wspomniane przed chwilą tekstylia oraz roślinność, pojawiają się we współczesnych projektach coraz to częściej. Zobaczymy to na przykładzie aranżacji z wykorzystaniem mebli systemowych do sypialni ARCO w kolorze dębu artisan oraz szarego grafitu. W tym zestawieniu widzimy zarówno dywan, zasłony, narzuty, jak i roślinność, plakaty oraz designerskie, ciekawe lampy.
Do aranżacji loftowej wykorzystamy również meble do sypialni https://www.meblewersal.pl/151-meble-loft-systemowe-do-salonu. Cegiełka na ścianie za zagłówkiem, duże okno oraz geometryczne, minimalistyczne bryły to elementy, których nie powinno zabraknąć w żadnej industrialnej przestrzeni.
Nasza sypialnia może oczywiście zachować swój pierwotny charakter, przesiąknięty fabrycznym, surowym stylem. Osiągniemy go dzięki widocznym elementom instalacji, metalowym, technicznym lampom, czy przedmiotom nawiązującym do dawnych zakładów i hal produkcyjnych. Pożądanymi materiałami będą oczywiście beton, czerwona cegła, metal i aluminium oraz drewno. Jeśli nasza sypialnia jest częścią jednej, większej przestrzeni, do jej wydzielenia warto zastosować szklaną ściankę działową ze szprosami.